Prečo ísť na Maltu v zime?

Autor: Andrej Šverha | 28.1.2019 o 17:47 | Karma článku: 10,08 | Prečítané:  6147x

 Letenky sme dostali presne na Mikuláša. Asi sme s Igorom celý rok poslúchali. Aj keď pravda je taká, že Mikulášom sme si boli sami. Veď sa mu aj svojimi dokonalými postavami takmer podobáme. Skrátka neodolali sme letenke za 35€.

A hlavne tajomnosti, ktorú pre nás Malta predstavuje.

Odlietame v sobotu skoro ráno z Budapešti a už o pol deviatej nás víta slniečko a hlavne teplo na Malte. Nakoniec ideme traja, pripojil sa k nám aj Igorov syn Peter. Je približne 14°C a je to príjemná zmena k januárovým mrazom u nás doma. Do hotela v Slieme ideme autobusom.

Už na začiatku nás zmiatne smer z ktorého autobus prichádza. Na Malte sa jazdí vľavo a my si na to ťažko zvykáme počas celých troch dní nášho pobytu. Staré štýlové autobusy síce odišli do dôchodku, ale tie nové už tiež majú svoju patinu. Nastupuje sa na predné dvere. Tam je možné zakúpiť si lístok u vodiča alebo sa "odpípnuť" výhodnejšou kartou na 12 jázd za 15€, inak lístok v zime stojí 1,5€. Niektoré autobusy majú ešte jedny dvere na výstup.

Cestou skonštatujeme, že chvalabohu sme si nepožičali auto. Doprava je dosť hustá, plná kruhových objazdov a k tomu tá jazda vľavo. No lepšie je sa nechať odviesť.

Odnesieme si batožinu do nášho hotela. Vlastne je to hostel, ale kvôli Igorovi to radšej voláme hotel. K hostelom prechováva určitú nedôveru :) 

Celí nedočkaví ideme spoznávať hlavné mesto Vallettu. Najrýchlejšie sa tam dostaneme trajektom cez Marsamxett Harbour a od hotela je prístav len 5 minút.

Valletta nás prekvapí svojou členitosťou, strmo stúpajúcimi a klesajúcimi uličkami. Preto sú v meste aj výťahy, ktoré vás vyvezú o ulicu vyššie. Prejdeme sa hlavnými ulicami Ir-Repubblika a Il-Merkanti. Míňame množstvo obchodíkov so suvenírmi, reštauráciami, aj značkovými obchodmi s oblečením.

Odoláme ich nástrahám a mierime priamo ku konkatedrále sv. Jána Krstiteľa. Aj keď je vstupné 10€, jeho návštevu vrelo odporúčam. Domáci o nej hovoria, že je krajšia ako baziliky v Ríme. To zatiaľ neviem porovnať, ale nadšení sme z nej hneď po vstupe. Prekrásna mramorová výzdoba, nástenné aj stropné maľby a podlaha, od ktorej nevieme oči odtrhnúť. A to ešte nie je všetko. Snáď najznámejšou je maľba majstra Caravaggia - Sťatie Jána Krstiteľa. Caravaggio bol krátky čas aj členom Rádu Maltézskych rytierov, ale pre svoj dobrodružný život, okrem iného bol v Ríme odsúdený na smrť za zabitie, bol z neho vylúčený.

Keďže sme hore od tretej ráno a už je skoro jedna poobede, začíname pociťovať hlad. Naplánovanú máme ochutnávku miestneho vychýreného pečiva plneného syrom alebo rôznym mäsom. Ja si vyberiem plnené tuniakom. Je to teplé a veľmi chutné. Sadneme na lavičku a vychutnávame si teplé lúče slnka. Zároveň, aby sme nestrácali čas :) obdivujeme jedno z najkrajších architektonických diel na Malte s veľkolepou fasádou - Auberge de Castille.

Malta je najmenším štátom Európskej únie a s rozlohou 316 km² je menší ako Bratislava. Pre úplnosť dodám, že počet obyvateľov je asi 460 000, z toho v hlavnom meste žije okolo 7 000.

Cestou k horným záhradám stretávame tu žijúcu Slovenku. Prihovorí sa nám, keď začuje rodnú reč a chvíľu sa porozprávame. Sily nás pomaly opúšťajú a prihlási sa aj smäd. Ideme si teda posedieť do štýlovej krčmičky v jednej z bočných uličiek. Dáme si pivko a pozorujeme miestnych chlapov pri vedľajšom stole a ruch ulice.

Mierne zregenerovaní pokračujeme k dolnej záhrade a potom na úplný koniec polostrova – pevnosti St. Elmo, kde je aj múzeum vojny. Peter má k tejto histórii blízko a tak sme ju zaradili medzi „must see“. Jednotlivé pavilóny sú tematicky venované jednotlivým historickým obdobiam.

Aby sme skompletizovali dnešný program vrátime sa k vstupnej bráne do mesta a k Tritonovej fontáne. Zároveň je tu autobusová stanica, ale my ideme opäť trajektom.

Ubytovaní sme priamo na nábreží, na deviatom poschodí a tento hotel sme vybrali kvôli úžasnému výhľadu na Valletu. Z balkóna sa ráno aj večer kocháme výhľadom. Navyše nablízku máme obchodné centrum, takže si vieme kúpiť niečo na raňajky. Samozrejme aj maltské víno, aby sme ochutnali ako chutí Malta aj inými zmyslami ako očami.

Po krátkom oddychu ideme na večeru do neďalekej reštaurácie. Našli sme ju v článku na webe a je odporúčaná pre typickú maltskú kuchyňu. Ale nedočítali sme sa, že je tam potrebná rezervácia. Tak si rezervujeme stôl na pondelok a ideme do talianskej reštaurácie na špagety s králikom. A to je už naozaj na dnes všetko. Unavení, asi po polhodine preberania dojmov, ležiac už v posteli zaspávame ešte pred desiatou hodinou.

Sledujeme predpoveď počasia a podľa toho volíme plán na ďalší deň. Má byť pekne slnečno a tak je rozhodnuté, ideme na ostrov Gozo.

Prečo sme sa rozhodli navštíviť Maltu práve v zime, už možno tušíte. Ak sa chcete dozvedieť viac prečítajte si aj pokračovanie. To nás zavedie k najkrajším pamiatkam Malty.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Penta ohrdla ponuku štátu, že kúpi jej nemocnicu

Vyberá si len hrozienka z koláča, vraví o finančnej skupine premiér Pellegrini.

Dobré ráno

Dobré ráno: Mala 14 a vedúci na tábore od nej chcel intímne fotky

Ako pokračuje kauza zneužívania.


Už ste čítali?