Hurá, už sme opäť vo Viedni! Takmer záver cyklodovolenky v Rakúsku

Autor: Andrej Šverha | 11.8.2017 o 17:49 | Karma článku: 11,37 | Prečítané:  951x

 Dnes nás čaká záverečná etapa nášho putovania z Passau do Viedne. Cestou máme naplánovanú návštevu kláštora Klosterneuburg.

8. etapa Tulln – Viedeň

Ženie nás už vidina nášho cieľa a tou je Viedeň. Asi na 25 kilometri prichádzame do Klosterneuburgu. Je to poriadne do kopca, preto hneď nasleduje prestávka na oddych a vlastne aj obed. Nájdeme si miestečko v tieni.

Kláštor Klosterneuburg bol založený v roku 1114, s gotickou krížovou chodbou a veľmi cenným vybavením. Najcennejší je tzv. Verdunský oltár z roku 1181, krídlový nástavec s 51 reliéfnymi emailovanými tabuľkami z pozláteného plechu. Kláštorný kostol Panny Márie, vysvätený v roku 1136, je románskou trojloďovou bazilikou s dvoma vežami. Ďalšou časťou je monumentálny cisársky trakt z rokov 1730–1740 s mohutnou kopulou.

Zaujme nás aj fialový piesok (či, čo to je), ktorým je vysypaná časť plochy pred vstupom do kláštora. Trbliecu sa tu farebné kamienky a tak si ich pár nazbierame.

Ďalej sa už dostávame na okraj Viedne a prejdeme ju krížom zo severu na juh. O tom aké je to veľké mesto hovorí aj vzdialenosť, ktorú pritom prejdeme. Je to skoro 30 kilometrov. V časti Favoriten máme pocit, že sme sa stratili v lese, ale po niekoľkých kilometroch vyjdeme na sídlisku. Tentokrát máme namierené do kempu Wien Sud. Neďaleko je supermarket, kde ideme nakúpiť. Stretneme tam aj Slováka pochádzajúceho z dedinky neďaleko Prešova, tak sa chvíľu porozprávame. Kemp je dosť plný a ledva si nájdeme vhodné miesto. Cena tiež už nie je ľudová 22,5 € za noc.

Večer spriadame plány, čo ďalej. Sme už desiaty deň na ceste. Prešli sme z Passau do Viedne popri Dunaji a videli a zažili sme veľa krásnych, ale aj náročných chvíľ na bicykloch. O tom sa môžete dočítať v predchádzajúcich častiach. Naplánovaný cieľ sme splnili a tak by sme mohli ísť už aj domov. Deti však jednohlasne povedia: „Nie sme unavení a chceme ešte pokračovať“. Tak na takúto situáciu mám pripravenú alternatívu – návštevu Neziderského jazera. Dohodli sme sa a môžeme spať spánkom spravodlivých.

Ráno pobalíme a vydáme sa na hlavnú stanicu. Cestou si však zájdeme pozrieť zámok Schönbrunn. Šliapeme poriadne do kopca. Prichádzame k hornej bráne zámockého areálu. S bicyklami je tu však vstup zakázaný a tak ich musíme so všetkými vecami zamknuté nechať pred bránou. Je to čudný pocit pohybovať sa opäť pešo. Areál je veľký a krásny. Prejdeme sa od Gloriette cez park k zámku. Dnu nejdeme, na to nemáme síl. Ideme radšej do záhradného labyrintu. Tam sa deti a nakoniec aj ja dobre zabavíme. Ešte sa poobzeráme v krivých zrkadlách a môžeme sa vrátiť k bikom. Už len trafiť na stanicu, ale v tom je už expert Filip.

Naša dovolenka sa teda ešte nekončí a nás čaká posledná destinácia Neziderské jazero. O tom, ale aj aký je rozdiel medzi slovenskými a rakúskymi vodičmi a o našej ceste domov sa dočítate v poslednej časti.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Bitkári v škole v Demandiciach skončili, spolužiaci naďalej pykajú

Žiaci z obcí Lontov a Ipeľský Sokolec naďalej chodia do Demandíc, hoci si musia preplácať cestu sami.

SVET

Zeman fauluje Drahoša. Kampaň prezidenta spomína migrantov

Kampaň financuje netransparentný spolok.

EKONOMIKA

Diskriminácia, sťažujú sa veriaci na nový poplatok za sobáš

Za cirkevný sobáš sa doteraz matričný poplatok neplatil.


Už ste čítali?