Letná pohoda v Tullne

Autor: Andrej Šverha | 6.8.2017 o 7:39 | Karma článku: 11,33 | Prečítané:  722x

 Dnes je to podľa mňa ďalší oddychový deň na kolesách. Dúfam len, že to deti nebudú čítať :) Do Tullnu to máme len niečo cez 40 km. Prechádzame krásnymi lesmi popri Dunaji, kde je príjemný tieň.

7. etapa Krems – Tulln

Opäť prechádzame na druhú stranu Dunaja po priehradnom múre elektrárne v Schleuse Altenwoerth. A kocháme sa aj rozkvitnutými pestrofarebnými lúčnymi kvetmi.

Prvú časť mapy nájdete v predchádzajúcom článku Malebným údolím Wachau.

Do Tullnu prichádzame rekordne skoro, už o 13.30. To nám otvára nové možnosti. V bezprostrednej blízkosti kempu je prírodné kúpalisko a navyše vstup naň je v cene ubytovania v kempe. Neváhame, postavíme stan, konečne vyberieme aj plavky a hurá na kúpalisko. Ale hlad je veľký pán, tak najprv ideme niečo zjesť do mesta. Ešte, že je tu všetko blízko. Deti osloví tentokrát pizza a navyše obsluha tu hovorí aj po slovensky. Už sa blížime k Viedni a pribúda tu aj Slovákov.

Tak už naozaj ideme na kúpalisko. Je tu pekne všetko upravené, asi ako všade v Rakúsku. Zaplávame si, chvíľu poležíme na deke. Večer si ideme obzrieť mesto a opäť by sme niečo zjedli. Ešte sme si nezvykli, že v nedeľu sú všetky obchody zatvorené a to nám skríži plány. Tak nám zostáva opäť len zájsť to reštaurácie. Sadneme si na Hlavnom námestí a keď si pozrieme jedálny lístok, pekne ho odložíme a porúčame sa. Jedlá začínajú na dvadsiatich eurách a to je mimo nášho rozpočtu. Deti voči repete s pizzou nenamietajú a tak ideme do osvedčenej reštaurácie.

Tulln (16 000 obyvateľov) je jedno z najstarších miest Dolného Rakúska. Prvé sídlo tu založili Kelti. Mesto Tulln je zachytené v svetoznámej piesni Nibelungenlied ako historické miesto, tu stretla burgundská kráľovná Kriemhild hunského kráľa Attilu (Etzela) po prvý krát.  Vďaka pamätníku Nibelungendenkmal môžu návštevníci vidieť a pochopiť príchod nevesty. Stretnutie je znázornené impozantnou skupinou postáv z bronzu, ktoré vytvoril sochár Michail Nogin. Počas letných mesiacov striekajú vodné fontány z otvorenej knihy, ktorá znázorňuje pieseň Nibelungenlied. Striedavo sa fontány na obidvoch stranách zosilňujú, až kým sa prúdy vody navzájom nedotknú. Toľko z múdrosti, ktoré som sa dočítal na austria.info

Medzi najvýznamnejšie osobnosti, ktoré sa tu narodili patrí rakúsky expresionistický maliar a grafik Egon Schiele a medzi osobnosti mesta patrí aj Kurt Waldheim, rakúsky politik a diplomat, 4. generálny tajomník OSN a prezident Rakúska.

S plným bruchom je čas aj na krásy mesta.

Nakoniec sa zastavíme na nábreží, kde nás zaujme hudba. Je tam celý orchester, javisko je na móle a my diváci sedíme na brehu. Má to úžasnú letnú atmosféru a tak zostávame až do zotmenia. Umelci dokonca hrajúc na nástroje aj vyjdú medzi obecenstvo.

Po takomto zážitku sa nám krásne zaspáva. Zajtra nás čaká návrat do Viedne.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Michala Havrana

Európa je civilizácia fake news (píše Michal Havran)

Rimania označili zmŕtvychvstanie ako prvý hoax.

PLUS

Boli sme u posledného grófa Šternberka zo Šternberka

Po hrade jazdili na trojkolkách, aj robili omše.

SVET

Únia zatvára hranice. Opúšťa tým myšlienky Schengenu

Z núdzových opatrení sa stávajú dlhodobé.


Už ste čítali?