Linz. A kde sú linecké koláčiky?

Autor: Andrej Šverha | 18.6.2017 o 8:31 | Karma článku: 9,27 | Prečítané:  1518x

 Ráno sa prebúdzame do zamračeného dňa a dážď visí na vlásku. Raňajky opäť doviezlo autíčko. Sedíme na lavičke pár krokov od rieky, okolo nás kačky, pred nami výhľad na hrad. Vychutnávame si raňajky a kľud pred ďalšou etapou.

3. etapa Kaiserhof - Linz

S prvými kvapkami si obliekame pršiplášte. Už po pár kilometroch v meste Aschach zastavujeme, tentokrát už na desiatu. Každému dva jogurty a žemľa k tomu a môžeme pokračovať. Zatiaľ sme šli po pravej strane Dunaja a keď sa nám naskytne príležitosť prejsť kompou na druhý breh, hneď ju využijeme.

Na začiatku Linzu sa odfotíme, veď je to naše prvé rakúske veľké mesto na trase. Kemp je trochu za mestom. Rozložíme si stan, pripravíme veci na spanie a vyrážame na prehliadku Linzu. Ide sa nám veľmi príjemne – naľahko. Najprv navštívime informačné centrum, kde fasujeme mapy a urobíme si plán, čo pozrieme. Sme na Hlavnom námestí, ktorému dominuje stĺp Najsvätejšej trojice z roku 1771 a budova starej radnice. Linz je so svojimi 200 tisíc obyvateľmi tretie najväčšie mesto Rakúska. Ďalej pokračujeme k Mozarthaus, kde tento génius skomponoval v roku 1783 Linzer Symphonie. Obdivujeme aj Landhaus  a navštívime aj najväčší kostol v Rakúsku s kapacitou 20 000 osôb. Volá sa Neuer Dom alebo aj Mariä-Empfängnis-Dom. Keď sa spustí dážď, skryjeme sa v nákupnom centre, kde si zároveň kúpime večeru. Tú si už vychutnáme v stane. Soňa tentokrát prekvapila svojim apetítom. Bez mrknutia oka „spráskala“ 40 deka šalátu. Márne sme sa s Filipom nádejali, že nám niečo zvýši.

A ešte k tím lineckým koláčikom. Na naše sklamanie sme v Linzi na ne nenarazili, asi sme slabo hľadali. Ale vraj je to najstarší koláč na svete a naozaj odtiaľto pochádza.

Ráno sa už vyčasilo a pretože kemp je v blízkosti jazera, vládne nad krajinou opar. V kempe sme sa zoznámili s mladou nemeckou rodinkou, s asi ročnou dcérkou. Vybrali sa z Nemecka až do Viedne a putujú už skoro tri týždne. Keďže občas aj pršalo a ich dcérka sa ešte rada pohybuje plazením, kúpili jej nepremokavý overal, nech si dieťa užije. So Soňou sa hneď skamarátili. Odteraz ich budeme pravidelne stretávať v kempoch a občas aj cestou. Zaujímavé je, že nás väčšinou predbehnú a keď mi dorazíme, oni už majú postavený stan. No Nemci, ešte stále za nimi zaostávame...

Obzrieme si ešte jazero, namočíme si v ňom aspoň nohy a vyrazíme na našu najdlhšiu etapu. To však na začiatku dňa ešte netušíme. Vždy máme len približný plán a miesto kde budeme kempovať si vyberieme až v priebehu dňa. Závisí to od toho, koľko zastávok si cez deň spravíme a čo navštívime.

Dnes sa nám podarí aj stratiť a navštívime koncentračný tábor Mauthausen. Ako to dopadne? O tom až nabudúce.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Michala Havrana

Európa je civilizácia fake news (píše Michal Havran)

Rimania označili zmŕtvychvstanie ako prvý hoax.

PLUS

Boli sme u posledného grófa Šternberka zo Šternberka

Po hrade jazdili na trojkolkách, aj robili omše.

SVET

Únia zatvára hranice. Opúšťa tým myšlienky Schengenu

Z núdzových opatrení sa stávajú dlhodobé.


Už ste čítali?