Malebným údolím Wachau

Autor: Andrej Šverha | 30.7.2017 o 8:08 | Karma článku: 12,32 | Prečítané:  902x

 Dnes nás čaká asi najkrajšia časť Dunajskej cyklotrasy medzi Passau a Viedňou. Údolie Wachau je od roku 2000 zaradené do Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Údolím preteká rieka Dunaj, ktorá vytvára krásne scenérie.

Toto miesto patrí medzi najnavštevovanejšie v celom Rakúsku. Začína a končí v mestách, ktoré sú začiatkom a cieľom našej dnešnej etapy. Údolie je tvorené svahmi s kamennými terasami, ktoré sú pokryté vínnou révou. Pre jej pestovanie tu sú ideálne klimatické podmienky. Ale nie len pre ňu. Tento kraj je známy aj pestovaním marhúľ a výrobou výrobkov z nich. Hlavne marhuľovice, ostatné je len plytvanie :) 

6. etapa Melk – Krems

Dnešná trasa je hlavne o vychutnávaní si krásneho prostredia, ktorým prechádza. Dobijeme sa z tej nádhery potrebnou energiou na zostávajúcu časť našej dovolenky. Navyše máme pocit, že celý deň ideme z mierneho kopca. No nezdá sa mi, ale deťom to nebudem vyhovárať.

Prvú časť mapy nájdete v predchádzajúcom článku.

Cestou si kupujeme v malebnej dedinke aj marhule. Sú na stolíku pred domom. Debnička s marhuľami, váha, tablička s cenou za kilo, vrecúška na zabalenie a pokladnička. Proste samoobsluha založená na dôvere. Tak si kilo navyberáme a hodíme peniaze do pokladničky. Chutia vynikajúco. Dedinka je tak pekne upravená, že máme pocit akoby to boli len kulisy nejakého filmu a nie realita. Dnes sú to naozaj lyrické zážitky.

Do kempu dnes prídeme skoro, už okolo tretej. Nachádza sa kúsok od Kremsu v dedinke Rohrendorf. Je to vlastne miesto na stanovanie na dvore dedinského gazdovstva. Zato poskytuje dosiaľ najväčší komfort. Sú to hlavne lehátka a stôl so stoličkami pod strieškou, kde si môžeme uvariť a zjesť večeru. Samozrejmosťou je dostatok zásuviek pre nabitie našich mobilov a slušná sprcha a vecko. Je tu aj malá pivnička s možnosťou ochutnávky domácich vín.

Stan už stojí, tak ideme spoznávať Krems. Cesta je opäť úžasná, vedie cez vinice. Ideme aj okolo malej viechy, kde posedávajú miestni starší chlapi a popíjajú vínko. Má to krásnu vinársku atmosféru.

V meste si chvíľu posedíme na lavičke a pozorujeme ľudí naokolo, vychutnávame si kapučíno. Nazrieme do Piaristického kostola. Dnu sa síce celkom nedostaneme, ale v Rakúsku je dobrým zvykom sprístupniť aspoň pohľad dnu. Dvere kostola sú odomknuté a dá sa vojsť do takej predsiene, odkiaľ už je vidno interiér, ale ďalej vás nepustí mreža. Pozrieme aj zbytky mestského opevnenia z roku 1477.

Krems má približne 24 000 obyvateľov, univerzitu a jednu z najmodernejších väzníc. Tá zahŕňa umeleckoremeselné dielne a väzenskú predajňu pre verejnosť. Kremžská horčica (Kremser Senf) skutočne pochádza pôvodne z Kremsu, aj keď dnes sa už nevyrába v tomto meste.

Keďže sa začína schyľovať na dážď, poberieme sa do stanu. Stihneme to. Odmenou po daždi je krásna dúha.

Už sa celkom približujeme k Viedni, ale ešte je tu mestečko Tulln. O tom, ale až nabudúce.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

VšZP pri tendri lieku na rakovinu porušila zákon. Postup jej schválil Drucker

Poisťovňa protizákonne znížila cenu zákazky na liek imbruvica, aby sa vyhla súťaži s prísnejšími pravidlami, zistili kontrolóri.

KOMENTÁRE

Rusko: Keď úspešných mužov dobiehajú staré hriechy

Môžeme podozrenie polície nazvať odôvodneným?


Už ste čítali?