reklama

Bukurešť a megalomanský Ceaușescov Palác ľudu

Palác ľudu (Casa poporului) alebo aj Palác parlamentu (Palatul Parlamentului) je druhou pohnútkou, pre ktorú som chcel navštíviť Rumunsko, hneď po Transfagarasane.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Chcel som na vlastné oči vidieť túto megalomanskú stavbu bývalého rumunského diktátora, pre ktorú bol ochotný obetovať životnú úroveň svojho národa a časť historického centra. Na stavbu si požičiaval od západu a pritom Rumuni žili v chudobe a nedostatku. Začali ho stavať v roku 1984 a v podstate nebol dokončený, pretože hlavného „staviteľa“ Nicolae Ceausesca v roku 1989 popravili.

Palác svojimi rozmermi 270 m na šírku, 240 m na dĺžku a 84 m na výšku je druhou najväčšou budovou sveta po Pentagone. Takmer všetok materiál potrebný na výstavbu bol rumunského pôvodu a nebolo ho málo. Napríklad 3 milióny ton mramoru, 3 500 ton kryštálu na 480 lustroch a 1400 stropných svietidlách. Perličkou je aj dvojtonový záves, ktorý musel byť tkaný na mieste.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Z hotela ideme najprv pešo na metro. Tam si rozložíme mapu, aby sme sa zorientovali. Hneď k nám pristúpil starší pán (Rumun) a anglicky sa nám prihovoril, či nepotrebujeme pomoc. S takouto ochotou sa stretávame na celom Balkáne. Kupujeme si raňajky v stánku s pečivom. Milujem Balkán aj kvôli ponuke čerstvého pečiva na každom kroku a ich zaujímavým chutiam. Plnia ich množstvom rôznych plniek, slaných aj sladkých.

Palác ľudu z boku
Palác ľudu z boku (zdroj: AS)

Veľmi musíme porozmýšľať, z ktorej strany prísť k Palácu, aby sme ho náhodou nemuseli obchádzať. To by bolo na „pol dňa“. Kúpili sme si lístky na prehliadku, na konkrétnu hodinu a s anglickým sprievodcom. Pred vstupom musíme odovzdať pasy, dostaneme visačky a prechádzame kontrolou na kovové predmety, ako na letisku. U ochranky končia nožíky a iné ostré predmety, predsa len vstupujeme do budovy, kde zasadá parlament. Po kontrole čakáme na zvyšok našej skupiny a Soňa s kľudom Angličana vyberie z ruksaku vreckový nožík. Veď je Pathfinder (obdoba skauta) a to je „povinná výbava“. Prehliadka bola ohurujúca a len sme „zírali“, čo ten chlap dal postaviť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
V paláci na prehliadke
V paláci na prehliadke (zdroj: IK)
Obrázok blogu
(zdroj: IK)
Detail stropu a jeden z menších lustrov
Detail stropu a jeden z menších lustrov (zdroj: IK)
Štýly sa striedajú
Štýly sa striedajú (zdroj: IK)
A trochu väčší luster
A trochu väčší luster (zdroj: AS)
Fotografie z jednotlivých etáp výstavby
Fotografie z jednotlivých etáp výstavby (zdroj: AS)

Za približne 2 hodiny si prezrieme niekoľko obrovských miestností a vyšli sme na bočnú terasu. Na hlavnom balkóne sa vžijeme do roly diktátora, ktorý reční k svojmu ľudu. Máme výhľad na Bulvár jednoty (Boulevardul Unirii). Ten bol postavený podľa vzoru parížskeho Champs-Élysées. Je však o niekoľko metrov dlhší a o niekoľko centimetrov širší. Na záver nám sprievodca povedal, že za tie 2 hodiny sme prešli tak 6% paláca.

Výhľad na Bulvár Jednoty z balkóna paláca
Výhľad na Bulvár Jednoty z balkóna paláca (zdroj: AS)
Obrázok blogu
(zdroj: AS)
Obrázok blogu
(zdroj: AS)
Ten výhľad ma priam fascinoval :)
Ten výhľad ma priam fascinoval :) (zdroj: AS)

Ďalej kráčame po Bulvári Jednoty. Sú tu po oboch stranách „dvojprúdové“ chodníky s príjemným tieňom pod stromami. Ideme si pozrieť aj niečo naozaj historické, neďaleké zvyšky historického centra, sídlo patriarchu rumunskej pravoslávnej cirkvi (Palatul Patriarhiei). V chráme bol v roku 1881 korunovaný aj prvý rumunský kráľ Karol I. (ten, ktorý dal postaviť zámok Peleš).

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Palác ľudu spredu, od Bulváru Jednoty
Palác ľudu spredu, od Bulváru Jednoty (zdroj: AS)
No nie je veľkolepý?
No nie je veľkolepý? (zdroj: AS)
Policajt ochotne zapózoval
Policajt ochotne zapózoval (zdroj: AS)
Chodníky na Bulvári
Chodníky na Bulvári (zdroj: AS)
Bulvár jednoty, stredový zelený pás s fontánami. Aj toto poňali veľkolepo
Bulvár jednoty, stredový zelený pás s fontánami. Aj toto poňali veľkolepo (zdroj: AS)
Detail budovy na Piața Constituției (priamo pred Palácom ľudu)
Detail budovy na Piața Constituției (priamo pred Palácom ľudu) (zdroj: AS)
Palatul Patriarhiei
Palatul Patriarhiei (zdroj: AS)
Catedrala Patriarhală Sfinții
Catedrala Patriarhală Sfinții (zdroj: AS)

 Nenecháme si ujsť ani Triumfálny oblúk postavený v roku 1936 podľa vzoru parížskeho Víťazného oblúka na počesť víťazstiev Rumunska v I. svetovej vojne.

Zaujal nás aj Dom Slobodnej tlače, dominantná stalinistická budova z roku 1956, symbol bývalého komunistického režimu. Prehliadka mesta pokračuje neďalekým krásnym parkom s veľkým jazerom. Zrazu máme pocit akoby sme ani neboli v skoro 2 miliónovom meste. Našu pozornosť pritiahli aj busty zakladateľov EÚ.

Víťazný oblúk v Bukurešti
Víťazný oblúk v Bukurešti (zdroj: AS)
Dom Slobodnej tlače z roku 1956
Dom Slobodnej tlače z roku 1956 (zdroj: AS)
Osem prúdová cesta vedúca k Domu Slobodnej tlače
Osem prúdová cesta vedúca k Domu Slobodnej tlače (zdroj: AS)
Jazero uprostred Bukurešti (Lacul Herăstrău) - oáza pokoja
Jazero uprostred Bukurešti (Lacul Herăstrău) - oáza pokoja (zdroj: AS)
Zakladateľ Únie a občan Únie. A tá podoba :)
Zakladateľ Únie a občan Únie. A tá podoba :) (zdroj: AS)

Ešte taká maličkosť. V obchode sme si všimli elektronické cenovky, každý tovar mal cenovku vo forme LED displeja.

Po celodennom chodení sme si oddýchli chvíľu na hoteli a večer sa ešte ideme prejsť na pivo. Náš hotel sa nachádza v sídliskovej časti, ktorú pretína široká štvorprúdovka. Bytovky vyzerajú dosť ošarpane a každý balkón akoby bol iný. Na konci sídliska nájdeme reštauráciu. Je útulná a vonkajšie posedenie je obohnané rozprašovačom vodnej hmly. Je tu veľmi príjemné posedieť, napriek tomu, že je ešte dosť horúco.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Balkóny ako lastovičie hniezda
Balkóny ako lastovičie hniezda (zdroj: AS)
Aj takto vyzerá Bukurešť...
Aj takto vyzerá Bukurešť... (zdroj: AS)

A na záver k tým psom. Videli sme ich veľa a pripadalo nám, že každý má vyárendovanú svoju ulicu. Polihovali v tieni, na schodoch do metra a pôsobili skôr lenivo ako agresívne. Ani po nás neštekli.

Na ôsmy deň našej dovolenky konečne zamierime k moru. Ako vyzerajú pláže v Rumunsku a kam sa ešte vyberieme? O tom nabudúce.

Andrej Šverha

Andrej Šverha

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  111
  •  | 
  • Páči sa:  192x

Som zvedavý a to ma „núti“ cestovať. Rád objavujem nové miesta a nových ľudí. Čo ma charakterizuje? Sú to tieto myšlienky: "Mali by sme byť šťastní, že žijeme v tejto krajine, a to za akýchkoľvek podmienok. Aj sociálne slabší majú to, čo v mnohých krajinách nemá 90 percent ľudí. Už v Užhorode, päť kilometrov od našich hraníc, je iný svet." A môj druhý rozmer je: "V roku 2018 publikoval časopis The Lancet štúdiu, na ktorej sa zúčastnilo viac ako milión účastníkov. Výsledok bol jednoznačný - jazda na bicykli je druhou z najlepších aktivít zameraných na odbúravanie stresu (prvou bol kolektívny šport). Cyklisti zažívali až o 21,6 percenta menej dní, keď boli v zlom duševnom rozpoložení ako tí, ktorí nešportovali vôbec." Zoznam autorových rubrík:  CykloturistikaCestovanieNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu