Zápisky z Balkánu: Čierna Hora (Ulcinj, Sveti Stefan, Budva)

Autor: Andrej Šverha | 1.1.2017 o 10:14 | Karma článku: 11,08 | Prečítané:  1730x

 Ráno sme sa zbalili a vydali na cestu. Čakalo nás viac ako 540 kilometrov k moru. Cesta bola únavná, ale o to krajšia. Išli sme cez Čačak, Užice (do roku 1992 Titovo Užice), Bijelo Polje, Podgoricu, Sutomore do Ulcinju. 

 Prechádzali sme horami, cestami s krásnymi výhľadmi a hlavne v Čiernej Hore mnohými tunelmi a zákrutami. Pod nami boli neraz niekoľko sto metrové zrazy. Dcére býva na takýchto cestách nevoľno a keď zaspala snažili sme sa prejsť čo najviac kilometrov. To znamená, že fotodokumentácia z cesty je veľmi slabá. Celkom sme sa tešili, keď sme dorazili k moru. Nadšenie nás však veľmi rýchlo prešlo, keď sme sa dostali do zápchy a videli tie hordy dovolenkárov, autokarov a preplnené pláže. Povedali sme si, že do Sutomore by sme teda nikdy nešli.

Apartmán sme našli rýchlo. Bol asi 4 km od centra mesta Ulcinj. Takmer na konci odbočky smerujúcej k moru. Ale čo je hlavné, na začiatku 13 kilometrovej piesočnatej pláže. Privítal nás majiteľ a hneď aj pozval na malé občerstvenie. Každého sa spýtal čo chce a išiel to kúpiť do blízkeho obchodu. Chladená minerálka a pivo nám urobili veľmi dobre. Chvíľu sme sa porozprávali. Zaplatili sme za 10 dní pobytu a odišiel s tým, že sa ešte zastaví aby zistil, či niečo nepotrebujeme.

Ulcinj je staré mesto, vraj založené pred 2 500 rokmi. Vystriedali sa tu Gréci, Rimania, Srbi, Benátčania, Turci a piráti. Myslím, že práve na obdobie keď patrilo pirátom sú miestni hrdí. Aspoň tak som to vyrozumel z rečí majiteľa apartmánu. Táto najjužnejšia časť Čiernej Hory je Slovákmi navštevovaná menej a za celý čas sme tu stretli asi len päť áut s našou značkou. Našimi susedmi boli predovšetkým Kosovčania, Srbi a všadeprítomní Poliaci. Ulcinj som vybral hlavne kvôli Veľkej pláži, ktorej piesok má liečivé účinky pre veľký obsah minerálov, hlavne jódu.

Po ceste som bol taký unavený, že som vyhlásil: „Najmenej dva dni ma nikde nedostanete.“ A naozaj sme sa nasledujúce dva dni pohybovali len smerom na pláž a do apartmánu. Výhodou bolo, že apartmán bol vsadený do vysokého kopca, čo zaručovalo poobedňajší tieň. Navyše kopec vrhal tieň aj na začiatok pláže a more. Od cca piatej poobede sme sa mohli kúpať v mori a boli sme pritom v tieni. No proste môj splnený sen. Na druhý deň pobytu večer sme vyrazili autom do mesta. Prešli sme centrom a poprechádzali sa okolo Malej pláže a vyšli po schodoch na Stari Grad (Staré mesto). Mestečko je útulné a príjemné a Staré mesto nás očarilo svojimi kamennými domami a úzkymi uličkami.

Ďalší deň to chcelo už väčší výlet, tak sme sa rozhodli ísť spoznávať najkrajšie a najznámejšie časti Čiernej Hory. Prvou zastávkou bol Sveti Stefan. Ostrov, kde vraj chodia dovolenkovať najbohatší ľudia sveta a filmové hviezdy. Pôvodná rybárska osada bola prebudovaná na jeden z najluxusnejších hotelov, ale pôvodný vzhľad zostal zachovaný. Aby hostia neboli vyrušovaní záplavou turistov, za vstup na ostrov sa platí  (v roku 2012 to bolo 7€). My sme si obzreli priľahlé pláže (aj tam bol vstup platený) a prešli sa po okolí, aby sme si ho mohli vyfotografovať z rôznych pohľadov.

Potom sme pokračovali do Budvy. Prešli sme sa typickými dláždenými uličkami s kamennými domami a obzreli si pamiatky pochádzajúce už z 8. storočia.

Ďalšie dni sme si spestrili aj tým, že sme sa v rámci Veľkej Pláže vybrali spoznávať aj iné miesta. Vybrali sme sa na Copacabana a Safari beach a došli sme až na jej koniec. Potom je už len ostrov Ada Bojana, ktorý obklopuje rieka Bojana z dvoch strán a Albánsko. Ada Bojana je naturisticky ostrov s možnosťou ubytovania v chatkách a bungalovoch, platí sa tam aj za vstup. Na naše prekvapenie práve tam sme stretli najviac slovenských áut. Kúpanie tam bolo veľmi príjemné. Asi preto, že sa tam mieša teplá sladká voda z rieky Bojana s morskou.

Cestou späť sme zažili pravú balkánsku premávku. Kolóny áut vracajúcich sa z pláži a predbiehajúcich šialencov v protismere. Vyhýbali sa tak, že využívali pomaly až priekopy okolo cesty. Chvíľu som sa nechal strhnúť a vytruboval som na nich. Ale pochopil som, že nič nedosiahnem a ich to necháva chladnokrvnými. Tak som sa uspokojil s tým, že som na dovolenke a kam by som sa ponáhľal.

Nabudúce nás (a ak chcete aj vás) čaká krátky výlet do Albánska.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Poukázali na spornú Foraiovu poľovačku, úrady im nechcú vrátiť revír

Okrem bývalého šéfa Všeobecnej zdravotnej do revíru chodí strieľať aj Róbert Veselka, konateľ jednej z firiem zo zdravotníckej skupiny Medirex.

PODCAST DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Hybridy klamali, majú oveľa vyššiu spotrebu

Ako hybridy nešetria palivo tak, ako sľubovali.

Stĺpček Zuzany Kepplovej

Prípad poľovníkov ilustruje, aké ťažké je byť smelým zajkom

Byť odvážnym kritikom je ako kráčať po povrchu Mesiaca.


Už ste čítali?