Spoznávame Poľsko na ceste k Baltiku: Toruň a záverečné zhodnotenie

Autor: Andrej Šverha | 3.12.2016 o 21:14 | Karma článku: 10,84 | Prečítané:  832x

 Takmer dvojtýždňové putovanie krajinou našich severných susedov pomaly končí a nás čaká už len skoro 900 kilometrová cesta domov. Aby to nebolo len nudné naháňanie kilometrov, zaradil som do itineráru prehliadku mesta.

A tým je mesto perníka a Kopernika – Toruň.

Vyrazili sme opäť zavčas ráno a v Toruni sme boli pred desiatou. Mesto vyzeralo ešte ako vymreté. Prázdne ulice v historickom centre nám vyhovovali, menej už drobný dážď.

Toruň je stredovekým mestom a zároveň aj mestom gotiky. Jeho Staré mesto je takmer bez zmeny od 13. storočia. Radnica zo 14. storočia je najstaršou v strednej Európe. Navyše má pomerne zachovalé mestské hradby s viacerými bránami a strážnymi vežami.

Samozrejme, že sme sa prešli Staromestským námestím (Rynek Staromiejski), pozreli si sochu a dom Mikuláša Kopernika a ochutnali aj ich vychýrený perník. Obdivovali sme početné sochy a našli aj piváreň u Švejka. Naše deti ale najviac zaujal Toruňský drak (Smok toruński), ktorý sa vraj nad mestom zjavil 13.8.1746 a meral vraj dva metre.

Dve hodiny v tomto meste sú určite málo a zaslúžilo by si viacdňový pobyt. Ale aj tak sme radi, že sme absolvovali aspoň túto rýchlo – prehliadku.

Cesta bola dlhá a naozaj únavná. Po prekročení slovenskej hranice som zrazu zbadal na oblohe akési pohybujúce sa svetielka. Nebol som si istý, či mi už z únavy nepreskakuje, tak som mlčal. Po pár kilometroch, keď sa to opakovalo, už som nevydržal. Opýtal som sa manželky, či vidí to isté. Potvrdila mi to. Po krátkej úvahe sme sa zhodli, že to bude asi nejaká laserová show. Alebo, že by nám šibalo obom?

Záverečné zhodnotenie

Počas 13 - dňovej dovolenky sme najazdili 2 231 kilometrov autom a nespočítaných kilometrov pešo.

Naša dovolenka niesla čiastočne pečať „po nás potopa“. Po našom odchode z Varšavy prišiel veľký lejak a zaplavil niektoré stanice metra. Keď sme už boli na Heli dopočuli sme sa o potopenej výletnej lodi na Mazurských jazerách a tuším sa aj niekto utopil. Aby toho nebolo dosť v deň príchodu na Hel sa zrútilo vyhliadkové lietadlo, ktoré štartuje práve z Jastarnie. Nuž naozaj, nemáme v tom prsty. 

Po kulinárskej stránke sme boli s Poľskom veľmi spokojní. Ich kuchyňa je trochu podobná našej aj ukrajinskej. Ryby sú tu pomerne lacné a ponuka je bohatá. Či už sú to sladkovodné ryby, ktoré sme jedli pri Mazurských jazerách alebo morské pri Baltiku. K tomu typická polievka žurek, rybacie polievky a samozrejme nechýbal všade kôpor. Pozor ale na flaki, sú to totiž držky, ktoré nie každý obľubuje. Čašník nám to nevedel preložiť a tak si ich dcéra objednala a samozrejme som to musel zjesť ja. Navyše v Poľsku nie je problém dorozumieť sa.

Bonusom navyše pre mňa bolo konštatovanie dospelého osadenstva našej výpravy, že by si vedeli predstaviť repete takejto dovolenky pri Baltiku.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

SVET

Premiér Fico kráča iným smerom ako Visegrád

Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.


Už ste čítali?