reklama

Spoznávame Poľsko na ceste k Baltiku: Varšava

Trvalo mi dlhé roky, kým som prehovoril rodinu a hlavne manželku, že dovolenka pri mori sa dá stráviť aj pri Baltiku. Ja osobne nemám rád pobyt pri mori. Teda more samotné mi nevadí, ale tú horúčavu ja nemusím.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

 Navyše neobsedím na jednom mieste príliš dlho. To znamená, že ráno pokiaľ nie je príliš teplo si ideme zaplávať. Pred obedom sa vrátim (-me) do izby a k moru ma dostanú najskôr po piatej. Snívam aj o mori v tieni. Toľko k mojej motivácii ísť na sever Poľska k Baltickému moru.

Už začiatkom roka (celé sa to odohralo ešte v roku 2011) som začal plánovať trasu. Spracoval som prvý návrh a k tomu aj prezentáciu, aby som ich namotivoval a nemysleli na to, aké studené more ich čaká. Prezentácia zabrala a dokonca sa k nám pridali aj naši priatelia a zároveň kmotrovci zo Šace.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aby som zistil kedy je tam najvhodnejšie cestovať, vyhľadal som si na nejakej meteo stránke históriu počasia. Výsledok bol, že najteplejšie je tam začiatkom júla. Termín bol teda jasný a začal som hľadať ubytovanie. Bolo to veľmi zábavné, hlavne telefonáty s majiteľom penziónu na polostrove Hel. Rozumel som tak polovicu, on asi tiež, ale dohodli sme sa.

Konečne prišiel ten dlho očakávaný okamih a 11. júla skoro ráno sme vyrazili dvomi autami smerom do Varšavy. Šli sme cez Duklu a Rzeszów a niečo po obede sme boli na mieste. Mnoho ľudí ma strašilo zlými poľskými cestami, ale skutočnosť bola iná. Cesty už vtedy boli minimálne na úrovni Slovenska, ak nie lepšie. Zaujali ma veľké plechové búdky s radarmi na začiatku každej dediny. Vždy som spomalil, ale keď som zistil, že domáci to nerešpektujú aj ja som pridal. Myslím, že to boli len atrapy.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Vo Varšave sme sa ubytovali neďaleko centra v hosteli. Veľmi slušné ubytovanie, aj keď s poschodovými posteľami. Neviem, či je to poľskou náturou, ale pri platení od nás chceli asi o 10 € viac. Po vyjasnení si objednávky a predložení mailovej komunikácie, sme zaplatili pôvodnú cenu.

Vybrali sme sa pešo do mesta a našim prvým cieľom (samozrejme po obede) bol „Dar národov Sovietskeho zväzu poľskému ľudu“ alebo inak Palác kultúry a vedy. So svojimi 237 metrami (aj s anténou) je to najvyššia budova v Poľsku. Za poplatok sa dá vyviesť výťahom na 30. poschodie a obdivovať mesto z výšky 114 m. Budova je to rozsiahla a kým sme našli vchod, celkom sme sa aj prešli.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Palác kultúry a vedy
Palác kultúry a vedy (zdroj: AS)
Obrázok blogu
(zdroj: AS)
Výhľad na staré mesto
Výhľad na staré mesto (zdroj: AS)
Obrovitý kruhový objazd, v podzemí ktorého sa ľahko stratíte
Obrovitý kruhový objazd, v podzemí ktorého sa ľahko stratíte (zdroj: AS)

To bol socialistický realizmus, ďalej sme sa vydali do doby kráľov. Łazienki Krolewskie sú prekrásnym parkom s letnou kráľovskou rezidenciou. Názov pochádza od pôvodných kúpeľov prebudovaných na palác. Keďže sme všetci boli už aj unavení povolil som jednominútový oddych na lavičke. A keďže nie som pes, po piatich minútach sme pokračovali v prehliadke parku. Ešte polhodinu sme sa motali parkom a potom sme sa zhodli, že na dnes nám už stačilo.

Łazienki Krolewskie
Łazienki Krolewskie (zdroj: AS)
Obrázok blogu
(zdroj: AS)
Pamätník Fryderyka Chopina
Pamätník Fryderyka Chopina (zdroj: AS)

Na druhý deň sme zvolili presun električkou do centra. Stojíme na zastávke a prichádza prvá, nenastupujeme. To isté sa opakuje asi trikrát. To sa ma už kamarát Milan pýta: „To ani jedna nešla do centra?“ Odpovedám: „Ale šla, ale Filip chce ísť novou!“ Skoro ho porazilo, našťastie práve prichádza nová, moderná električka a my nastupujeme.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Prejdeme sa Zámockým námestím neďaleko Kráľovského zámku a potom krásnymi uličkami až na Rynek Starého mesta. Je to najkrajšie varšavské námestie, ktorému tróni v strede socha Sirény symbolu mesta. Ďalej ideme pozrieť Barbakan (mestské hradby) a unavení si posedíme na nábreží Visly. Ako iste viete, skoro celé staré centrum bolo počas 2. Svetovej vojny zničené a obnovili ho po vojne v pôvodnom štýle. V roku 1980 sa stalo súčasťou historického dedičstva UNESCO.

Zámocké námestie zhora
Zámocké námestie zhora (zdroj: AS)
Obrázok blogu
(zdroj: AS)
Rynek
Rynek (zdroj: AS)
Socha Sirény
Socha Sirény (zdroj: AS)
Mestské hradby
Mestské hradby (zdroj: AS)
Obrázok blogu
(zdroj: AS)
Malebné zákutia starého mesta
Malebné zákutia starého mesta (zdroj: AS)

Vrátili sme sa na Zámocké námestie a vystúpili na neďalekú vyhliadkovú vežu, aby sme si mohli prezrieť aj to, kam nás nohy už nedoniesli. Obed sme si dali štýlovo v reštaurácii Pierogi na Bednarskiej. Na výber sú na slano aj na sladko. Autobusom sme sa potom presunuli do poľského Versailles, teda do barokového zámku Wilanów. Poprechádzali sme sa rozsiahlym parkom.

Zámok Wilanów
Zámok Wilanów (zdroj: AS)
Zámocké záhrady
Zámocké záhrady (zdroj: AS)
Malí anjeli
Malí anjeli (zdroj: AS)
V parku
V parku (zdroj: AS)
Živá socha
Živá socha (zdroj: AS)
Účastníci zájazdu Objavujeme Poľsko
Účastníci zájazdu Objavujeme Poľsko (zdroj: AS)

Potom sa tí so zdravým rozumom pobrali oddychovať na izbu a my ostatní (ja so synom a dcérou) sme sa vybrali vyskúšať metro. Môj syn Filip je veľký fanúšik metra, tak som mu to nemohol odoprieť. Vždy sa prevezieme, niekde vystúpime a poobzeráme ako vyzerá svet tam a ideme späť. Cesta späť, ale nebola jednoduchá, skombinovali sme električku a autobus a najprv sa nám podarilo vystúpiť skôr a potom sme sa zase previezli asi o zastávku. Ale nevadí, lebo deti boli spokojné.

Pokračovanie našej cesty nájdete v druhej časti, kde sa vyberieme k Mazurským jazerám.

Andrej Šverha

Andrej Šverha

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  111
  •  | 
  • Páči sa:  192x

Som zvedavý a to ma „núti“ cestovať. Rád objavujem nové miesta a nových ľudí. Čo ma charakterizuje? Sú to tieto myšlienky: "Mali by sme byť šťastní, že žijeme v tejto krajine, a to za akýchkoľvek podmienok. Aj sociálne slabší majú to, čo v mnohých krajinách nemá 90 percent ľudí. Už v Užhorode, päť kilometrov od našich hraníc, je iný svet." A môj druhý rozmer je: "V roku 2018 publikoval časopis The Lancet štúdiu, na ktorej sa zúčastnilo viac ako milión účastníkov. Výsledok bol jednoznačný - jazda na bicykli je druhou z najlepších aktivít zameraných na odbúravanie stresu (prvou bol kolektívny šport). Cyklisti zažívali až o 21,6 percenta menej dní, keď boli v zlom duševnom rozpoložení ako tí, ktorí nešportovali vôbec." Zoznam autorových rubrík:  CykloturistikaCestovanieNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu